wasa logo
wasa banner

Past Scholarship Winners

Year Winners High School
2001 Ryan Pederson Westerville North
2002 Tim Dolcich
Elizabeth Kaufman
Cassandra Koehler
Chelsea Korfel
Shelby Lawrence
DeSales
Westerville South
Westerville South
Westerville North
DeSales
2003 Samantha Cline
Jacob Goetz
Jamie Schaadt
Westerville North
Westerville North
DeSales
2004 Lindsey Bilardello
Meghan Herraiz
Ashley Korfel
Rachel LaRue
Andrew Peck
Westerville North
Worthington Kilborne
Westerville North
Westerville North
Westerville North
2005 Robert Baum
Daniel Elliott
Kate Lawson
Megan Lynskey
Donny Murray
Gina Salerno
Katherine Schaadt
Thomas Trigg
Westerville North
Westerville North
DeSales
Westerville North
Westerville North
DeSales
DeSales
Westerville North
2006 David Greene
Todd Jones
Andrew Kaufman
Jason Murray
John Wasmund
Home Schooled
Westerville South
Westerville Central
Westerville Central
Westerville North
2007 Kelsey Clay
Stuart Gartrell
Abagail Lawson
Heather Lynskey
Ryan Morehart
Westerville South
Home Schooled
DeSales
Westerville North
Westerville Central
2008 Sadie Canter
Patrick Flynn
Steven Jones
Lindsey Korfel
Teresa LaRue
Melinda Murray
Erin Nealon
Christina Smith
Westerville Central
St. Charles
Westerville South
Westerville Central
Westerville Central
Westerville Central
Westerville Central
Home Schooled
2009 Ryan Baum
Mackenzie Bowman
Christopher Brooks
Kyle Brooks
Gregory Dolcich
Tyler Gordon
Justin Kurtz
Chris Lawson
Alyssa Nacke
Rosa Nemec
Kyle Pennington
Michelle Parrish
Abigail Reynolds
Molly Schleve
Westerville North
Westerville Central
Westerville North
Tree of Life
DeSales

Whetstone
Westerville South
Westerville Central
Electronic Classroom of Tomorrow
Holly Springs
Westerville Central
Westerville South
Westerville North
2010 Kyle Blaine
Corie Cox
Daniel Dybdahl
Ryan Gartrell
Lauren Kesselring
Sean Lynskey
Kirsten Mullins
Hanna Neagle
Evan Straw
Ben Taylor
Westerville North
Westerville Central
Westerville North

Westerville South
DeSales
Olentangy Liberty
Westerville South
Westerville North
Westerville North
2011 Casey Feenstra
Alexander Reynolds
Westerville Central
Westerville South
2012 Sean Carpenter
Luke Hassenpflug
Rachael Kneice
Natalie Kopp
Cara Parrish
Julia Zimmerman
Westerville South
Westerville South
Electronic Classroom of Tomorrow
Westerville South
Westerville South
Westerville Central
2013 Samantha G. Burgess
Aaron M. Smith
Joelle B. Marshall
Katelin A. Morgan
Shae N. Feenstra
John A. Katzeman
Matthew P. Spiegel
Bishop Hartley
Westerville Central
Westerville North
Westerville South
Westerville Central
Centerburg
Central College Christian
2014 Shane Hanly
Abigail Jokerst
Andrew Kenreigh
Alaina Parrish
James Randall
David Slaughter
Joshua Smith
Big Walnut
Westerville Central
Westerville North
Westerville Central
Westerville North
Home Schooled
Home Schooled
2015 Benjamin Bumgarner
Aimee Cooksey
Kenyon Feenstra
Grant Hagglund
Maria Peck
Regan Nemec
Kyle Shallenberger
Rebecca Spiegel
Kathryn Yatsko
Westerville South
Home Schooled
Westerville Central
Westerville Central
Westerville Central
Electronic Classroom of Tomorrow
Westerville Central
Home Schooled
Columbus School for Girls
2016 Brian Randall
Kaitlyn Brooks
Morgan McCarthy
Nicholas Cooksen
Samuel Vozar
Tailor Preston
Westerville North
X
X
X
X
Westerville North
2017 Adison Preston
Anthony Wong
Joel Slaughter
Isaac Smith
Sarah Hagglund
Phillip Chapman
Zoe McIntosh
Christian Harris
Tyler Milliren
Westerville North
Westerville North
Home Schooled
Home Schooled
Westerville Central
Westerville South
Thomas Worthington
Metro Early College
St. Charles Prep